Twierdza posiadała pierścień zewnętrzny o obwodzie 45km. składający się z 17 fortów głównych,14 stałych działobitni,2 stałych linii okopów oraz 2 stałych baz dla piechoty, oraz wewnętrzny system obronny składający się z 21 fortów obronnych. Nie została ona nigdy podbita tylko poddała się ze względu na brak żywności i amunicji. Decyzją dowództwa forty wysadzono, zniszczono sprzęt wojskowy i amunicję po to żeby nie mogła służyć wrogowi.
Dwa razy w roku Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Zarząd Oddziału im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu organizuje Ogólnopolski Rajd Twierdza Przemyśl. Uczestnicy mogą wybrać sobie jedną z pięciu podanych w regulaminie tras pieszych lub rowerowych które rozpoczynają się w różnych punktach a kończą w tym samym na wspólnym ognisku z kiełbaskami.
Na Rajd wybraliśmy się w piątkę ja ,Ania, Stasia, Marian i Karol. Zbiórka była przy stadionie Polonia gdzie zostawiliśmy samochód. Tam czekał na nas przewodnik , który z tego miejsca poprowadził nas na trasę. Grupka była spora z przewaga młodzieży , która na Rajd wybrała się ze swoimi szkolnymi opiekunami. Zaczynaliśmy od Kruhela Wielkiego. Jest to część Przemyśla, która do 31.12.2009r była odrębną wioską. Jej nazwa pochodzi od ukraińskiego słowa kruh (koło ,okrąg) .Droga prowadziła od razu pod górkę a ponieważ tempo było spore do pierwszego punktu zwiedzania (cerkiew greckokatolicka) doszłam z lekka zadyszką. Przyjemnie było więc chwile odpocząć przy jednej z najstarszych drewnianych cerkwi w Polsce a dodatkową przyjemnością było to że z tego miejsca można było podziwiać panoramę Przemyśla.