Korona Sudetów Polskich – to 31 najwyższych szczytów i wzniesień w polskiej części SudetówAby zdobyć tytuł i odznakę Zdobywcy Korony Sudetów Polskich należy zdobyć wszystkie szczyty w dowolnej kolejności podczas pieszych wędrówek i potwierdzić ten fakt w odpowiedniej książeczce.


Przedgórze Sudeckie

.Wzgórza Strzegomskie - Góra Krzyżowa - 359
2. Równina Świdnicka  -  Popiel - 281
3. Masyw Ślęży  - Ślęża   -718
4.  Wzgórza Niemczańsko-Strzelińsk - Wrona  - 458
5. Obniżenie Podsudeckie Górzno  - Wzgórze Ernest -  305
6. Obniżenie Otmuchowskie  -Brzeźnica  - 492
7.  Przedgórze Paczkowskie  - Kalwaria  - 385
Pogórze Zachodniosudeckie
8. Obniżenie Żytawsko-Zgorzeleckie - Koło Obserwatora  -  340
9. Pogórze Izerskie - Wojkowa  - 502
10. Pogórze Kaczawskie -  Ostrzyca - 501
11.  Pogórze Wałbrzyskie -  Sas -  515
Sudety Zachodnie
12 Góry Izerskie - Wysoka Kopa - 1126
13.  Góry Kaczawskie - Skopiec - 724
14.  Kotlina Jeleniogórska  - Grodna -  506
15.  Karkonosze - Śnieżka  - 1602
16.  Rudawy Janowickie  - Skalnik  -  945
Sudety Środkowe
17.  Brama Lubawska - Zadzierna  - 724
18 . Góry Wałbrzyskie -  Borowa -  853
19.  Góry Kamienne  Waligóra - 934
20.  Góry Sowie - Wielka Sowa  1015
21.  Góry Bardzkie    Kłodzka Góra -  765
22.  Obniżenie Noworudzkie  -  Włodzicka Góra  -  758
23. Obniżenie Ścinawki  -  Gardzień  - 556
24.  Góry Stołowe  -  Szczeliniec Wielki  - 919
25. Pogórze Orlickie  -  Grodczyn  -  803
26. Góry Orlickie -  Orlica - 1084
27.  Góry Bystrzyckie  - Jagodna  -  977
28  Kotlina Kłodzka - Sikornik  -  550
Sudety Wschodnie
29.  Góry Złote -  Postawna  - 1124
30  Masyw Śnieżnika - Śnieżnik -  1425
31. Góry Opawski -  Biskupia Kopa  - 889

Zdobyte:

1. 1.08.2010r. - Skalnik

2. 2.08.2010r. - Śnieżka

3. 4.08.2010r. - Wysoka Kopa

4. 6.08.2010r. - Skopiec

5. 7.08.2010r. - Ślęża

6. 17.07.2011r. - Waligóra

7. 18.07.2011r. - Wielka Sowa

8. 19.07.2011r. - Szczeliniec Wielki

9. 21.07.2011r. - Orlica

10. 22.07.2011r. - Jagodna

11. 5.08.2012r. - Biskupia Kopa

12. 7.08.2012r. - Kłodzka Góra

13. 9.08.2012r. - Śnieżnik

Opisy na Koronie Gór Polski ponieważ te szczyty wchodzą również w skład KGP

oraz:

14. 5.08.2012r. - Kalwaria

15. 7.08.2012r. - Brzeźnica

16. 8.08.2012r. - Postawna

17. 10.08.2012r. - Sikornik

18. 10.08.2012r - Grodczyn 





5.VIII.2012r

Gierałcice – Kalwaria – Gierałcice



Przedgórze Paczkowskie to mezoregion wchodzący w skład Przedgórza Sudeckiego, obejmuje jego południowo- wschodnią część. Największym jego wzniesieniem jest Kalwaria (385m). Wierzchołek ten ma kształt kopuły z łagodnymi zboczami. Jego powierzchnia jest wyrównana tak że trudno rozpoznać najwyższy jego punkt .Na szczyt ten nie prowadzą żadne szlaki turystyczne .
Przygotowując się do tej wyprawy znalazłam w Internecie informację, że można tam się dostać albo ścieżką z Gierałcic prowadząca wzdłuż granicy, lub ścieżką odchodzącą od czerwonego szlaku prowadzącego z Gierałcic do Kałkowa. Ważną informacją było również to ,że na wierzchołku znajduje się słupek graniczny o numerze II/165.
Wybraliśmy ten pierwszy wariant wydawał nam się bardziej pewny ponieważ postanowiliśmy trzymać się granicy. W Gierałcicach na samym końcu wioski zostawiliśmy samochód i udaliśmy się na krótką wyprawę. Byliśmy już lekko zmęczeni mieliśmy bowiem za sobą trochę kilometrów ponieważ w tym dniu zdobyliśmy Biskupią Kopę. Wyprawa była trochę stresująca, ponieważ okazało się, że tam żadnej ścieżki nie było, szliśmy ścierniskiem a żeby na nie wejść musieliśmy przejść przez jakieś podwórko prosząc gospodarzy o pozwolenie. W tym wszystkim mieliśmy to szczęście ,że było już po żniwach bo nie wiem jak by wyglądała nasza wędrówka po czyimś zbożu. Mijaliśmy słupki graniczne więc wiedzieliśmy przynajmniej, że idziemy w dobrym kierunku i nigdzie w bok nie skręcamy. Przy właściwym słupku określanym jako wierzchołek tego wzniesienia zrobiliśmy zdjęcia i skierowaliśmy się w powrotną drogę tym samym ścierniskiem. Całe szczęście ,że przynajmniej teren był odkryty więc mogliśmy spoglądać na najbliższe okolice oraz oddalone pasma górskie. Zrobiliśmy ok. 4km. Okazało się, że mieliśmy rację wybierając ten wariant mimo tego ścierniska , ponieważ będąc na wierzchołku rozglądaliśmy się za ścieżką prowadząca od czerwonego szlaku ale niestety nigdzie jej nie było widać.

Byliśmy zawiedzeni tym, bo nie jest w porządku jeżeli wyznacza się szczyty do zdobycia i każe przedzierać się na nie przez zarośla i czyjeś pola. To może zniechęcić niejednego turystę a szkoda bo zdobywając odznaki poznajemy ciekawe miejsca ich historię.
Ewa




7.08.2012r

Budzów Kolonia – Brzeźnica – Budzów Kolonia

Obniżenie Otmuchowskie to płaskodenna dolina która położona jest na Przedgórzu Sudeckim. Od południa sąsiaduje z Przedgórzem Paczkowskim od południowego zachodu z górami Bardzkimi, od północy Wzgórzami Strzelińskimi a od wschodu z Doliną Nysy Kłodzkiej. Powstało ono jako zapadlisko tektoniczne wypełnione następnie osadami wodnymi pozostawionymi przez topniejący lodowiec oraz Nysę Kłodzką. Największym jego wzniesieniem jest Brzeźnica (492m), cel naszej wyprawy w tym dniu. Mieliśmy okazję dzień wcześniej będąc na Twierdy Srebrnogórskiej podziwiać obniżenie oraz jego wzniesienia.
Brzeźnica należy do Masywu Grochowej który tworzą cztery odosobnione wzniesienia o charakterze wyspowym. Szczyt i zbocza porasta las głównie iglasty z domieszką drzew liściastych. Wzgórze Brzeźnica oraz inne okoliczne wzgórza były dawniej wzgórzami strategicznymi, budowane były tam fortyfikacje ziemne. Wzniesienie to jest również terenem górniczym , wydobywano tam bowiem chryzoprazy, węgiel brunatny, rudy chromu, niklu oraz magnezyt.
Na Brzeźnicę można wejść szlakiem zielonym prowadzącym z Srebrnej Góry do Ząbkowic Śląskich oraz żółty z Barda do Ząbkowic. My wybraliśmy najkrótszy wariant zielonym szlakiem z małej miejscowości Budzów Kolonia ponieważ w tym dniu mieliśmy jeszcze zaliczyć Kłodzką Górę.
Na trasę wyszliśmy wcześnie rano ,więc trafiliśmy na rosę od której przemokły nam trochę spodnie. Wzniesienie nie należy do wysokich więc dosyć szybko dotarliśmy na jego wierzchołek. Ucieszyliśmy się gdy zobaczyliśmy karteczkę z nazwą szczytu przyczepioną do drzewa, byliśmy przynajmniej pewni, że dotarliśmy do celu. 
Nie zatrzymywaliśmy się długo na szczycie po zrobieniu zdjęć ruszyliśmy w powrotną drogę do samochodu tą samą trasą.
Ewa.



8.VIII.2012r

Bielice- Kowadło – Smrek – Postawna – przełęcz pod Działem – Rudawiec – Bielice

Góry Złote to pasmo górskie należące do Sudetów Wschodnich. Są jednym z dłuższych pasm sudeckich a leżą na granicy polsko-czeskiej. Swoją nazwę zawdzięczają występującym w ich stokach żyłom złota.
W Koronie Sudetów Polskich Postawna (1124m) podana jest jako najwyższy szczyt Gór Złotych, chociaż inne źródła podają ją jako najwyższy szczyt Gór Bialskich .Natomiast w Koronie Gór Polski najwyższym szczytem Gór Złotych jest Kowadło (989m) a Bialskich Rudawiec (1112m ). Te wszystkie rozbieżności spowodowane są tym ze trudno jest jednoznacznie wskazać granice pomiędzy tymi pasmami. Ponieważ my robimy te dwie odznaki musieliśmy zaliczyć wszystkie te trzy szczyty. Wyruszyliśmy z małej wioski Bielice i po zdobyciu Kowadła i Smreka udaliśmy się na Postawną. Na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny więc należy zadać sobie trochę trudu żeby na nim stanąć. My oczywiście posłużyliśmy się informacjami zaczerpniętymi z Internetu i mapą. Cale szczęście ,że trasa prowadziła ścieżką wzdłuż granicy i słupki graniczne były dla nas wskaźnikiem. Ale najważniejszy był słupek o numerze III/45 bo przy nim powinniśmy skręcić i szukać szczytu i tak też zrobiliśmy. I tu już nie było żadnej ścieżki.
Przeskakując przez zagłębienia z wodą , jagodziny, omijając zwalone drzewa szukaliśmy tabliczki z nazwą szczytu która tam miała się znajdować. Niebyło to wcale przyjemne zajęcie ja bałam się ,że nadepnę na jakiegoś gada powoli przesuwałam się patrząc więcej pod nogi niż za tabliczką, Halinka z Andrzejem stwierdzili, że nie robią Korony tylko nam towarzyszą to nie będą szukać tylko Stasia z Marianem poważnie potraktowali tą misję. I udało się Marian pierwszy zobaczył tabliczkę .Nie było to jakieś cudo, zniszczona deska na której ktoś napisał nazwę szczytu. natomiast z tyłu jej przyczepiona była solidna metalowa tabliczka, na której wygrawerowane były imiona osób które ten szczyt namierzyły.
Po zrobieniu zdjęć udaliśmy się jeszcze na Rudawiec a potem już cały czas z górki do samochodu.
Ewa


10.VIII.2012r


Międzylesie – Sikornik – Międzylesie

Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna znajdująca się w Sudetach, otoczona przez Góry Stołowe, Bardzkie, Złote, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. Jest tam największą kotliną górską, o powierzchni ok 500km2 . Jej rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana od głęboko wciętych dolin rzek przez niewysokie wzgórza po wzgórza o charakterze górskim.
Największym jej wzniesieniem jest Sikornik. „ Jest to kopulaste wzniesienie z niewyraźnie zaznaczonym szczytem” Taką informację znalazłam w Internecie i nie mijała się z prawdą bo do tej pory nie wiemy czy na samym wierzchołku tego wzniesienia znaleźliśmy się.
Samochodem z Międzylesia jechaliśmy kierując się czerwonym szlakiem który był wyraźnie zaznaczony na przydrożnych drzewach. Za tą miejscowością w miejscu gdzie dziur w drodze znacznie przybyło i strach było poruszać się pojazdem wysiedliśmy i ruszyliśmy na poszukiwanie wierzchołka. Mieliśmy nadzieje na znalezienie tabliczki czy innej informacji o szczycie ale niestety nic tam takiego nie było. Panie, które spacerowały sobie, bezradnie rozkładały ręce nie słyszały nic o Sikorniku. W miejscu które wydawało się nam najwyższe zrobiliśmy zdjęcia sobie i okolicy bo teren był odkryty i roztaczały się ładne widoki na pobliskie pasma górskie .
Trochę został taki niesmak bo przecież to nie jest taki straszny wysiłek i wydatek ,żeby przyczepić karteczkę lub tabliczkę z nazwą szczytu, a nie zostawiać turystów w takiej niepewności.
Ewa.



10.VIII.2012r

Zielone Ludowe – Grzywacz –Grodczyn –Zielone Ludowe

Pogórze Orlickie leży w Sudetach Środkowych a w skład jego wchodzą Wzgórza Lewińskie i Obniżenie Kudowy. Większa część tego pogórza leży na terenie Czech. Najwyższym wzniesieniem jest tam Grodczyn ,Grodziec. Takie dwie nazwy można spotkać, ale nazwa Grodziec odnosi się do grzbietu a Grodczyn do jego najwyższego szczytu. Można tam dostać się idąc czerwonym szlakiem z Dusznik do Kudowej Zdroju, albo zielonym z Lewina Kłodzkiego do lisiej Przełęczy.
 Mieliśmy w planie wybrać drugi wariant ale okazało się ,że na realizację tego było już za późno, wieczór się bowiem zbliżał więc podjechaliśmy do małej miejscowości Zielone Ludowe i tam szlakiem czerwonym udaliśmy się na zdobycie szczytu . Większa część trasy prowadziła terenem odkrytym więc była to dodatkowa atrakcja bo okolice były bardzo ładne. W las weszliśmy już niedaleko szczytu i był to najbardziej stromy odcinek. Szczyt był oznakowany, był tam też przekaźnik telewizyjny, więc mieliśmy pewność ,że dotarliśmy do celu. I tak jak zwykle na szczytach zdjęcia, chwila krótka odpoczynku i ruszyliśmy w powrotną drogę tym samym szlakiemby edytować treść.
To był już ostatni szczyt zdobyty w tej wyprawie, mamy już zaliczonych 18 szczytów do KSP zostało 13 a więc już z górki. 
Ewa
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW