Pilchów.
Tablica przy kościele zrobiona na zlecenie „SANŁĘG” informowała nas, że znajdujemy się na „Turystycznej ścieżce rowerowej” –„Kościół parafialny w Pilchowie”.
W 1978r. powstał pierwszy punkt sakralny umiejscowiony w domu prywatnym. Kaplica powstała w 1983r. Projektantem nowego kościoła był inż. Rogoziński z Rzeszowa na zlecenie Komitetu Budowy powołanego w 1985r.. Kościół jest murowany, na wcześniejszych zdjęciach z czerwonej cegły. Od strony Stalowej Woli ma kształt korony. Fundamenty i dach dają świątyni kształt korony wewnątrz pomalowanej na biało- kremowo i wyzłoconej. Brama do kościoła była otwarta, a do niego prowadziły wielkie łukowe schody. Wkrótce znalazłyśmy się wewnątrz na marmurowej posadzce. Kościołowi patronuje Św. Jadwiga Andegaweńska.
Ołtarz nawiązuje do Unii Polski z Litwą, do której doszło dzięki małżeństwu Św. Jadwigi z ówczesnym Wielkim Księciem Litewskim Władysławem Jagiełłą. Obok skromnego ołtarza umieszczono obraz św. Królowej Jadwigi, a pod nim biała rzeźba leżącej królowej jako sarkofag, będący repliką sarkofagu na Wawelu. Stojąca figura Św. Jadwigi znajduje się też na zewnątrz kościoła. Królowa Jadwiga przejeżdżała przez Pilchów w 1387r. Była trzecią najmłodszą córką Króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego i Elżbiety księżniczki bośniackiej. ... Unikała zbytku, a w czasie postu nosiła włosiennicę.
Przy wyjściu płyta „ Pamięci żołnierzy W.P. z Pilchowa ofiar II Wojny Światowej”.
ppor. Józef Sarna bronił przeprawy na Wiśle pod Tarnobrzegiem 12.IX.1939r.,
szer. Jan Mierzwa poległ w obronie twierdzy Modlin 27.IX.1939r.,
szer. Franciszek Piekarz zginął pod Zgorzelcem 16.IV. 1940r.
Druga umiejscowiona „ W 48 rocznicę powołania Armii Krajowej ppor. Kazimierzowi Moskalowi ( 1915- 1976) ps. „Brzezina”, komendantowi placówki Rozwadów „Wilcze Łyko”.
Za działalność w AK skazany na karę śmierci zamienioną na 15 lat więzienia.”
Minęłyśmy Publiczną Szkołę Podstawową w Pilchowie. Na rozdrożu, gdzie kilka dróg odchodziło w różnych kierunkach, tablica informowała o historii Pilchowa i przedstawiała dokładną mapkę wsi Pilchów z Przyłękiem, a obok trasy rowerowe Gminy Zaleszany.
Pilchów powstał w XI/XII wieku jako wieś na trakcie biegnącym wzdłuż Sanu z Sandomierza na Ruś. Bolesław Chrobry przyłączywszy te tereny do Polan osadził na nich wojów na prawie rycerskim. Prawdopodobnie pierwszym rycerzem był Pilch herbu Nieczuja i od niego nazwa wsi. W 1182r. książę sandomierski Kazimierz Sprawiedliwy ustanowił kapitułę sandomierską, dla której oddawano dziesięcinę... Jan Długosz pisał, że w XV wieku właścicielem Pilchowa i Przyłęku był Piotr Świder herbu Nieczuja... W 1658r. objął je w posiadanie Gabriel Rozwadowski, szlachcic z Podlasia, husarz wojsk Jeremiego Wiśniowieckiego, który ożenił się z Elżbietą Piasecką.
Gabriel Rozwadowski założył w 1690r. miasto Rozwadów za pomocą swojego syna Karola, dworzanina króla Jana III Sobieskiego. W 1723r. odkupił te posiadłości ks. Jerzy Ignacy Lubomirski z Rzeszowa. Dobra były osłabione przemarszem i rabunkiem wojsk.
Poszłyśmy w kierunku bocianiego gniazda mijając sklep. Wśród gałęzi krzaków radośnie ćwierkały wróble jakby już miała być wiosna. Tymczasem mróz ciągle nas mroził i wiał zimny wiatr. W dali widać było most kolejowy na Sanie.
Sochy.
Minęłyśmy tory i droga doprowadziła nas do bagiennej łąki otaczającej Park na Sochach zwany Bażanciarnią. Wzmocniona droga łukiem biegła wzdłuż domostw do centrum Soch. Kiedyś były tu malownicze wierzby, ale spróchniały i rozpadły się ze starości.